1– هدفت رو هوشمندانه انتخاب کن

هدفت از درس خوندن و ادامه تحصیل رو مشخص کن. هدفت باید درونی باشه؛ مثلا بخاطر این نباشه که دختر خالم یا پسر خالم ارشد داره، پس منم میخام ارشد بخونم. چون اهداف بیرونی اثر موقتی داره. هدف اگر درونی باشه و مبنای درست داشته باشه میتونه یه نیروی محرکه خیلی قوی باشه و بهت کمک کنه حتی وقتایی که انرژی نداری، ادامه بدی! در ضمن هدفت رو بصورت مکتوب بنویس و هر روز مرورش کن. اهدافی که نوشته نمیشن فقط یک رویا هستند نه بیشتر!

   2- منابع خوب انتخاب کن

توی انتخاب منابع خیلی دقت کن. برای هر درس تا جایی که امکان داره یک منبع داشته باش و اون منبع رو بارها بخون و یک کتاب تست هم برای تست‌زنی داشته باش. چند منبعی بودن و از این شاخه به اون شاخه پریدن باعث سردرگمی میشه و باعث میشه نتونی به تسلط کامل برسی! پس کنکوری عزیز یک منبع و یک کتاب تست رو بارها و بارها مرور کن.

   3- اصولی و درست برنامه ریزی کن!

افراد معدودی میتونن بصورت اصولی برنامه ریزی کنند و برنامه‌ای که دارن رو کامل انجام بدن. برنامه ریزی نکردن بهتر از برنامه ریزی اشتباهه!!!!!!!!!!!! برنامه ریزی اشتباه باعث میشه تواناییت در انجام کارها کاهش پیدا کنه که بهش «پارادوکس بازدهی» میگن. بدون استراتژی اصولی در برنامه‌ریزی کارها از کنترلت خارج میشه و استرست بالا میره و باعث میشه نتونی کارهاتو انجام بدی. پس داوطلب عزیز درست و اصولی برنامه ریزی کن.

   4- زود شروع کن

زود که شروع کنی هم اینکه زمان بیشتری داری و میتونی بارها مطالب رو مرور کنی و تست بزنی و هم اینکه استرست کمتره و با خیال راحت درس میخونی. تازه اگه زود شروع کنی وقتی توی درسی به مشکل خوردی میتونی براش یه راهه چاره پیدا کنی! مثلا میتونی منبعتو عوض کنی و یه منبع بهتر بخونی. زود که شروع کنی از خیلی از رقبات جلوتری. پس تا دیر نشده بجنب و شروع کن.

   5- اصول و فنون مطالعه موثر رو یاد بگیر

«به من 6 ساعت زمان بده درختی را قطع کنم، و من 4 ساعت اول را صرف تیز کردن تبر می‌کنم» این جمله از آبراهام لینکنه و کاملا مفهومش واضحه! اگه میخوای درس بخونی حتما مطالعه اصولی رو یاد بگیر. مطالعه به روش سنتی و خطی باعث کاهش سرعت مطالعت میشه، دیرتر یاد میگیری و زود هم فراموش می‌کنی! یاد بگیر که چطور مطالعه کنی و فنون پیشرفته مطالعه و یادگیری و یادآوری رو مسلط شو، بعد شروع کن به درس خوندن.

   6- به برنامت متعهد باش

برنامتو جدی بگیر و از دایره امنت خارج شو و تمام مواردی رو که توی برنامت نوشتی رو اجرا کن! اگه برنامتو کامل نکنی استرست زیاد میشه و کاراییت پایین میاد! نزار لذت‌های کوتاه مدت و حاشیه‌ها وسوست کنن و برنامتو نیمه کاره بزاری. یه خبر خوب اینکه اگه برنامتو کامل کنی اعتماد به نفست بالا میره و بیشتر میتونی درس بخونی. البته سعی کن برنامتونو معقول و منطقی بنویسی که بتونی کاملش کنی.

   7- تست زیاد بزن و آزمون آزمایشی یادت نره

زیاد تست بزن. تست زنی هم موجب تسلط به مطالب و مرور اونها میشه و هم با دیدگاه طراحان محترم آشنا میشی. و نکته مهم دیگه اینه که توی آزمون ارشد وزارت بهداشت بعضی سوالات عینا تکرار میشه!!! مخصوصا تست‌های 10 سال اخیر رو حتما بزن و اگه بتونی چند بار تست‌ها رو بزنی که چه بهتر! آزمون آزمایشی هم میتونه در شرایط آزمون قرارت بده و هم بتونی زمانت رو بدرستی مدیریت کنی و هم استرست کم میشه و شرایط آزمون اصلی برات عجیب و غریب نیست.

   8- درست جمع‌بندی کن

جمع بندی وقت سبقت از رقباست! جمع‌بندی خوب و اصولی میتونه سرنوشت آزمونتو عوض کنه. برای جمع بندی میتونی نکاتی که در طول سال نوشتی رو مرور کنی و تست کار کنی. هرچی در دوره جمع بندی بیشتر تست کار کنی بنفعته.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *